Jesteś właścicielem firmy i chciałbyś mieć kontrolę nad firmowymi samochodami? A może po prostu zależy Ci na bezpieczeństwie i wolisz wiedzieć, gdzie w danej chwili znajduje się Twoja flota? Do tych celów może przydać Ci się GPS. Nowoczesna lokalizacja GPS umożliwia dokładne odnalezienie pojazdu na mapie, dzięki możliwości obserwowania go w czasie rzeczywistym. Mianowicie odbiornik GPS umieszczony w pojeździe, wysyła informacje do rejestratora, który na bieżąco aktualizuje dane przy wykorzystaniu sieci komórkowej. Poza tym pozwala również na weryfikację wielu innych danych dotyczących np. eksploatacji auta. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie funkcje pełni lokalizacja GPS oraz dlaczego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem we własnej firmie.

Do czego służy lokalizacja GPS w pojazdach firmowych?

Podstawową funkcją lokalizacji GPS jest podawanie danych dotyczących długości i szerokości geograficznej poruszającego się w danym miejscu pojazdu. Lokalizacja pozwala nie tylko w precyzyjny sposób określić, gdzie dokładnie jest samochód, ale również ułatwia zarządzanie czasem kierowców oraz umożliwia optymalizację tras, co przekłada się na znaczne oszczędności. Ponadto usprawnia rozliczanie się z efektywności pracy kierowców w terenie, a także pozwala na bieżące monitorowanie obsługi określonych punktów handlowych. Oprócz tego GPS w samochodzie firmowym wykorzystuje się również w celach bezpieczeństwa. Montaż nadajnika w pojeździe daje możliwość kontroli nad eksploatacją pojazdu. Dzięki niemu można ocenić czy kierowca:

  • nie hamuje i nie przyspiesza zbyt gwałtownie,
  • nie skręca ostro przy większych prędkościach,
  • nie prowadzi pojazdu na zbyt wysokich obrotach,
  • nie przekracza dozwolonej prędkości.

Weryfikacja tego rodzaju danych ma duże znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa kierowcy i innych użytkowników drogi, jak i również dla obniżenia kosztów eksploatacji floty firmowej. Co więcej, nowoczesne systemy GPS monitorują też stan techniczny pojazdu, dzięki czemu istnieje możliwość szybkiego wykrycia nieprawidłowości oraz uniknięcia nierzadko kosztownych awarii, które narażają przedsiębiorców na straty finansowe i opóźnienia w realizacji zleceń. GPS informuje np. o niskim poziomie oleju w samochodzie, jego temperaturze oraz ilości paliwa wraz z wartościami jego zużycia w czasie jazdy. System przypomina więc o konieczności zatankowania czy przeprowadzenia przeglądów.

Dlaczego warto zainwestować w lokalizację GPS?

Inwestycja w nowoczesne systemy, produkowane przez firmę Geotab, której oficjalnym przedstawicielem w Polsce jest nasza firma Karson Technology, ułatwia zarządzanie flotą oraz pozwala na optymalizację kosztów. Jest doskonałym sposobem na utrzymanie stałej łączności z kierowcami pojazdów firmowych oraz usprawnia ich dotarcie do miejsca docelowego, dzięki weryfikacji odległości czy natężenia ruchu. Tego rodzaju kontrola wiąże się z wyższą efektywnością pracy kierowców oraz zwiększa komfort zarządzania flotą złożoną z dowolnej liczby pojazdów. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania jako przedsiębiorca możesz na bieżąco śledzić trasy zatrudnionych kierowców oraz oceniać ich styl jazdy przy jednoczesnej weryfikacji stanu technicznego samochodu.