Ecodriving to sposób na energooszczędne, a zatem ekonomiczne i ekologiczne prowadzenia samochodu. Dzięki wprowadzeniu w życie kilku prostych zasad ekonomicznej jazdy można zmniejszyć zużycie paliwa, wydłużyć żywotność wielu podzespołów swojego pojazdu, a także zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania. Moda na eko-jazdę przywędrowała do Polski ze Skandynawii oraz krajów Europy Zachodniej. W tamtych częściach świata ten sposób prowadzenia samochodów jest stosowany już od wielu lat.


Na czym polega ecodriving?


Ecodriving to przede wszystkim płynny sposób prowadzenia samochodów. Stosując w swoim codziennym życiu tę technikę jazdy, można zaoszczędzić nawet do 30% kosztów eksploatacyjnych! Oto kilka podstawowych zasad eko-jazdy:


1. Przekręć kluczyk w stacyjce i od razu ruszaj!
Kiedy przekręcisz kluczyk w stacyjce, nie czekaj, aż silnik się rozgrzeje, ruszaj od razu! Silnik, który zostanie włączony na postoju, będzie pracował na wolnych obrotach, co przyczyni się do jego szybszego zużycia. Podczas jazdy silnik o wiele szybciej się rozgrzewa, dlatego nigdy nie zwlekaj z ruszeniem w trasę. Pamiętaj, że w terenie zabudowanym nie można stać na włączonym silniku dłużej niż 1 minutę. 

2. Dostosuj odpowiedni bieg do prędkości!
Teoretycznie każdy kierowca umie obsługiwać manualną skrzynię biegów, ale czy robi to prawidłowo? Okazuje się, że większość kierowców ma problemy z dopasowaniem odpowiedniego biegu do prędkości. Złotą zasadą powinno być takie wrzucanie biegów, aby obroty silnika były jak najniższe. Pamiętaj, aby jak najszybciej po wystartowaniu zmienić pierwszy bieg (służący jedynie do ruszania) na dwójkę. Trójkę możesz wrzucić już przy około 30-40 km/h, czwórkę przy 40-50 km/h, a piątkę już przy około 50-60 km/h.

3. Przyspieszenia – krótkie i dynamiczne.
Jeżeli chcesz wyprzedzić inny samochód albo po prostu przyspieszyć, rób to zawsze zdecydowanie. Chcąc jeździć ekonomicznie, przyspieszanie powinno być zawsze możliwie jak najkrótsze i dynamiczne. Dzięki temu większy pobór paliwa, który jest niezbędny do zwiększenia prędkości, będzie trwał krócej.

4. Jedź ze stałą prędkością!
Jeżeli chcesz jeździć ekonomicznie, staraj się jak najdłużej utrzymywać stałą prędkość na niskich obrotach. Unikaj częstego przyspieszania, hamowania czy nadmiernego manipulowania biegami!

5. Do hamowania używaj silnika.
Nie bój się hamować silnikiem! Odpowiednia redukcja biegów pozwoli skutecznie wytracić prędkości i się zatrzymać. Dzięki stosowaniu tej techniki będziesz mógł zaoszczędzić na paliwie, a układ hamulcowy Twojego auta będzie w lepszej kondycji.

6. Zachowaj czujność i bacznie obserwuj sytuację na drodze!
Prowadząc samochód, staraj się jak najuważniej obserwować zmienną sytuację na drodze. Dzięki temu będziesz w stanie przewidzieć, co się może wydarzyć i zareagować z odpowiednim wyprzedzeniem. Takie zachowanie pozwoli zachować płynność jazdy i uniknąć gwałtownych manewrów, które stwarzają zagrożenie dla pozostałych członków ruchu drogowego, a także zwiększają zużycie paliwa oraz różnych podzespołów.

7. Sprawdzaj ciśnienie w oponach!
Regularnie kontroluj stan ciśnienia w oponach. Jazda na niedopompowanych oponach powoduje, że samochód zużywa więcej paliwa, a bieżniki o wiele szybciej się ścierają.

8. Klimatyzacja tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebna.
Klimatyzacja to prawdziwe zbawienie, gdy na zewnątrz jest gorąco. Nie korzystaj z niej jednak wtedy, gdy nie ma takiej konieczności – jazda z włączoną klimatyzacją znacznie zwiększa zużycie paliwa.


Wprowadzenie w życie tych kilku prostych zasad przyczyni się do mniejszego zużycia paliwa, zwiększy bezpieczeństwo i komfort jazdy, wpłynie na redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także wydłuży żywotność wielu podzespołów naszego auta!